Svatební oznámení tehdy a dnes

Tak tohle nás dostalo! Jarní úklid vynesl na povrch pár skrytých pokladů ze zapadlých šuplíků a nešlo to jinak, než se o ně s vámi podělit. Objevování minulosti je přece úžasné dobrodružství a asi nebude ani pro vás překvapením, že historie se zase a znovu opakuje.

 

SVATBY NAŠICH MAMINEK

Tak jsme tedy přišli zvědavě za naší mámou a ptáme se, jak to celé s jejich svatbou bylo. Několik okolností nám uměla vyprávět dopodrobna, ale o navrhování svatebního oznámení se jí nevynořila téměř žádná vzpomínka. To nás sice trochu zamrzelo, ale o to raději jsme byli, když jsme svatební oznámení našli úhledně zalisované ve svatebním albu. S výrobou pozvánky se moc netrápily. Jednoduchý text nechali vytisknout v tiskárně na krémový papír. To ale nebyla žádná výjimka. „V době naší svatby nebylo tolik možností. Svatební výzdobu jsme vůbec neřešili, zato jsme se pořádně potrápili, než jsme sehnali svatební obroučky. Já jsem měla šaty z druhé ruky a jak vypadá svatební kytice, jsem zjistila až v den svatby," alespoň tak to vypráví naše máma. Pro nás to ale má obrovské kouzlo. Však to znáte... někdy je méně více a tak zůstane více prostoru pro skromnost, pokoru a hlavně lásku.

 IMG_2390-kopiejpg


NOVÁ DOBA

S příchodem nových technologií, zvyšování životního standardu a tím i možností, se rozšířila i paleta materiálů a typů svatebních sdělení. Snoubenci dávali stále větší důraz na jinakost, chtěli něco neokoukaného a výjimečného. Konečně bylo možné vytvořit si design svatebního oznámení i svépomocí. V posledních deseti letech nastal obrovský „boom“ v této oblasti a dnes můžete dostat do ruky skutečně oznámení od výmyslu světa. A docela snadno se vám může stát, že pozvánku dostanete jen v elektronické podobě.

 IMG_2407jpg


NÁVRAT DO MINULOSTI

I vám se to zdá? Staré časy jsou zpátky! A nás to moc těší. Stále více svatebních párů se soustřeďuje na kvalitu a tradiční technologie jako slepotisk nebo zlatá ražba. Upouští se od překombinovaných tvarů a složité grafiky. Lidé se znovu obracejí na zkušené výrobce, vyhledávají ruční práci a autorské ilustrace. Papír a design jsou našimi láskami a proto tomuto trendu fandíme. Dostat do ruky krásné dílko, se kterým si dal někdo práci, je přece nádherný pocit.

IMG_2385 kopiejpg

 

CO JE STARÉ TO JE DOBRÉ

Na závěr nabízíme ochutnávku toho, co naše objevování přineslo. Zamilovali jsme se do všech těchto jednoduchých kousků a stále nostalgicky přemýšlíme, jaké by to asi bylo, objevit se třeba v roce 1983 na svatbě našich rodičů.

Nádherné vzpomínání,
vám přejíJanka a ZdenkaIMG_2412jpgIMG_2410jpgIMG_2409jpgIMG_2405jpgIMG_2403jpgIMG_2398jpgIMG_2399jpgIMG_2396jpgIMG_2391jpgIMG_2386jpgIMG_2382jpgIMG_2381jpg